Jesteś teraz tu:
Home O nas
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

 

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 72 gości 
LogowanieSukcesy GOK w Dobrzeniu Wielkim

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu  Wielkim od 20 lat prowadzi aktywną działalność społeczno-kulturalną w gminie. Od początku swego istnienia jest miejscem aktywnego działania zespołów ludowych i amatorskich grup artystycznych. Obecnie społeczność gminy może korzystać z niemal 40 takich form aktywności.

Zespoły ludowe z GOK w Dobrzeniu Wielkim każdego roku uczestniczą w przeglądach i festiwalach w regionie i poza jego granicami. Niejednokrotnie były laureatami tych przeglądów.

Wykaz sukcesów zespołów GOK, wypada zacząć od najmłodszych. Dzieci i młodzież ćwicząca w Studiu Piosenki pod kierunkiem Józefa Krawczyka wyróżniano np.: w 2001 roku na III Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Nysie, wygrywała Miesięczną Edycję Giełdy Piosenek w Opolu, są zdobywcami Grand Prix IX Festiwalu Piosenki w Opolu 2001. Na Opolskim Święcie Pieśni Ludowej w Gogolinie dobrzeńskie zespoły prezentowały się wielokrotnie. „Dobrzenianki” zdobywały czołowe miejsca w tym przeglądzie w latach 1991, 1993, 1996. Na tym samym przeglądzie pierwsze miejsca zdobywał w 1993 i 1999 chór „Cantabile”. Chór Cantabile zdobył w 2002 pierwsze miejsce  na Przeglądzie Zespołów i Chórów Mniejszości Niemieckiej w Walcach. Czołowe lokaty na Przeglądzie Zespołów Mniejszości Niemieckiej w Walcach zdobywał również zespól „Cantate” (1,2,3 miejsca w latach 1997-2006).

W lipcu 2006 roku na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „Wiatraki” Zespół „Ślązak” zajął pierwsze miejsce za prezentację tańców Śląska Opolskiego. W czerwcu 2007 grupa ta została zaproszona jako jedna z trzech formacji tanecznych z Polski do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Primorsku w Bułgarii. Niemal każdy z zespołów folklorystycznych z konkursów, na których się prezentowały, przywoził nagrody.

Wspominając sukcesy dobrzeńskich zespołów należy wspomnieć o najwyższych notach, zbieranych przez tancerzy z Klubu Tańca Fokus, działającego w Gminnym Ośrodku Kultury. Obecnie tancerze z Dobrzenia Wielkiego uznawani są za jednych z najlepszych w województwie, co udowadniają licznymi sukcesami indywidualnymi na konkursach tanecznych w regionie i kraju. Z najnowszych osiągnięć dobrzeńskich tancerzy wypada wspomnieć o parze Jakub Malik-Katarzyna Tuńska, którzy zajęli 2 miejsce w stylu standard w II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego" Taneczna jesień" w Lędzinach na Śląsku we wrześniu 2007. Natomiast para Dominik Piechota - Anna Terczyńska zajęła 4 miejsce w obu stylach w II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego "O puchar wójta gminy Długołęka" Wrocław 2007. Na tegorocznych Mistrzostwach Polski w Stylach Tanecznych pary z klubu w Dobrzeniu Wielkim zakwalifikowali się do ćwierćfinałów w klasach tanecznych A i B.

Pierwsze sukcesy odnoszą także mażoretki. Mimo że jest to młoda formacja taneczna, już została zauważona na Mistrzostwach Polski Mażoretek w Ozimku. Jeszcze w 2005 roku dobrzeńskie mażoretki otrzymywały jedynie dyplomy za udział w tych mistrzostwach, a w tym roku Ania Kołodziej z utworem "Margerita" zajęła IV miejsce w Ozimku. Dziewczęta występujące w układach grupowych podczas IX Mistrzostw Polski Zespołów Mażoretkowych w Ozimku zajęły 7 miejsce.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu działa jedyny w regionie dziecięcy Zespól sztuki cyrkowej . Od chwili założenia  w 2001 dzieci prezentowały swoje umiejętności na przeglądach w Otmuchowie, Opolu i Wrocławiu. Od 2003 roku są uczestnikami Ogólnopolskich Przeglądów Dziecięcych Zespołów w Brodnicy.

Dobrzeński GOK jest miejscem aktywnej działalności nie tylko zespołów, ale również instruktorów i twórców ludowych. Przykładem może być Norbert Kleman, którego twórczość nagradzana była na „Herodach” w Lewinie Brzeskim oraz na festiwalach twórczości ludowej w Kazimierzu nad Wisłą. Za swoją działalność marszałek województwa nagradzał zarówno Norberta Klemana (trzykrotnie!), jak również dyrektora GOK Gerarda Kasprzaka, dyrygenta Chóru Cantabile Huberta Prochotę oraz dyrygenta Orkiestry Dętej Mirosława Gutkę.

 

Od jesieni 2007 roku w Gminnym Ośrodku Kultury prowadzone są warsztaty dziennikarskie. Uczestnicy tych spotkań poznają tajniki rzemiosła dziennikarskiego. Próbują swoich sił w reporterce prasowej, radiowej i telewizyjnej.

Pierwsze zajęcia poświęcone były kształtowaniu umiejętności wypowiadania się na piśmie i przed mikrofonem. Kolejne stanowiły doskonalenie nabytych umiejętności. Próbki możliwości twórczych uczestników warsztatów, można podziwiać na łamach „Głosu Dobrzenia” a także w wydawanym w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim periodyku „Decha”. Teksty te publikowane są także na naszej stronie internetowej.

Zajęcia koła dziennikarskiego odbywają się w każda środę o godz. 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Warsztaty prowadzi wieloletni dziennikarz radiowy i prasowy (Radio Opole SA, dwutygodnik „Unia&Polska”, magazyn telewizyjny Motokibic.tv)

Zbigniew Janowski

 
Więcej artykułów…