Jesteś teraz tu:
Home O nas
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

 

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 82 gości 
Logowanie 

W czasie tegorocznej Akcji Letniej zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim promowaliśmy inicjatywę utworzenia placów zabaw w gminie. Dotychczas w miejscowościach gminy takich obiektów nie było, lub znajdowały się w opłakanym stanie. O wypowiedź, jaki powinien być wymarzony plac zabaw poprosiliśmy najbardziej zainteresowane osoby – dzieci. W efekcie otrzymaliśmy prace plastyczne, które wyrażają faktyczne potrzeby najmłodszych. Przy konstruowaniu nowych placów zabaw skorzystaliśmy z tych podpowiedzi. Radni gminy przeznaczyli środki na utworzenie placów i dziś możemy się już cieszyć z pierwszych efektów tej inwestycji. Plac zabaw powstał na terenie ośrodka rekreacji Balaton, budowany jest także w Czarnowąsach. Kolejne powstawać będą sukcesywnie. Nadzór nad realizacją tej inwestycji trzyma Dział Rekreacji Gminnego Ośrodka Kultury.

 

Rekreacja w naszej gminie

Współczesne społeczeństwa coraz większą uwagę przykładają do organizacji wolnego czasu. Jeszcze nie tak dawno wolną chwilę wykorzystywaliśmy na relaks przed telewizorem, ewentualnie w przydomowym ogródku. Dzisiaj coraz częściej stajemy się bardziej otwarci na wspólne spędzanie wolnych chwil bądź to z rodziną, grupą rówieśniczą lub znajomymi. Nierzadko są to różnego rodzaju zajęcia rekreacyjne czyli wypoczynek czynny, rozrywka i rozwijanie własnych zainteresowań. Zaczynamy doceniać walory turystyczne otaczającego nas krajobrazu, poszukując coraz to ciekawszych form zagospodarowania wolnego czasu.

Gmina Dobrzeń Wielki stara się zapewniać swoim mieszkańcom, a także turystom odwiedzającym nasze tereny, dobre warunki do wypoczynku. Wspiera inicjatywy sprzyjające rozwojowi turystyki w gminie oraz wpływające na poprawę warunków życia jej mieszkańców. Bogactwem okolic Dobrzenia są bardzo atrakcyjne tereny, zabytki i tereny inwestycyjne. Na terenie gminy znajduje się fragment obszaru chronionego krajobrazu czyli Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Lasy obfitują w grzyby, jagody, zwierzynę leśną, a nadodrzańskie tereny będące ostoją ptactwa i roślin stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku.

Okolice Dobrzenia Wielkiego są doskonałą bazą dla grzybiarzy, wędkarzy, amatorów turystyki pieszej i rowerowej. Malownicze tereny leśne, jeziora, stawy, tereny zielone - to magnes przyciągający turystów do gminy Dobrzeń Wielki. Wypoczynkowi na świeżym powietrzu sprzyja łagodny klimat i ciekawe położenie geograficzne.

W myśl przysłowia” cudze chwalicie, swego nie znacie” , zaczynamy doceniać urokliwe miejsca znajdujące się wokół naszych domostw. Coraz częściej doceniamy piękno budowli, które codziennie mijamy w drodze do pracy i szkoły. Szczególną atrakcją gminy są: drewniany kościół św. Rocha z XVII wieku w Dobrzeniu, kościół św. Anny i klasztor w Czarnowąsach, a także rozsiane po całej gminie wiekowe kapliczki. Wędrówki ich śladem wraz z przyjaciółmi i rodziną, sprzyja promowaniu walorów turystycznych naszych miejscowości. Na piękno tras wycieczkowych wpływają nie tylko zadbane, ukryte przed okiem ciekawskich zabytki. Malowniczo położone budowle, sprzyjające kontaktom z naturą, jak choćby „Chróścicki Młynek” czy „Raj” w Dobrzeniu Małym, to idealne miejsca dla szukających ciszy i spokoju. Trasy rowerowe wytyczono zarówno drogami polnymi, jak i leśnymi, które obok walorów estetycznych i zdrowotnych dostarczają wiedzy historycznej, ekologicznej i leśnej. W Nadleśnictwie Kup w „Izbie Leśnej” zgromadzono okazy fauny i flory, które na trasie eskapad rodzinnych spotkać można. Po takiej lekcji, łatwiej czytać tę Wielką Księgę Przyrody. Ten swoisty powrót do natury, to obecnie ogólnoświatowy trend w turystyce.   

Dobrzeń jest dogodnym punktem wypadowym do rowerowych wypraw ścieżkami rowerowymi, którymi można zwiedzić okolice gminy Dobrzeń. Na wytyczonych  szlakach rowerowych nawet najbardziej kapryśny turysta znajdzie coś dla siebie. Malownicza dolina Małej Panwi i Odry, otoczone lasami akweny  „Okoniówka” i „ Śródlesie II” zachęcają do wędkowania i odpoczynku. W każdym z sołectw znajdują się boiska i tereny do sportu i rekreacji.

Więcej…

 
Więcej artykułów…