Jesteś teraz tu:
Home Relacje z imprez
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 84 gości 
LogowanieRelacje z imprez

Misterne, kolorowe kroszonki powstały na warsztatach zdobienia jaj, które odbyły się 22 lutego 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent” wraz z Klubem Seniora działającego na terenie Gminy Dobrzeń Wielki. Pomocą służyły również panie z GOPS w Dobrzeniu Wielkim. Były to warsztaty tradycyjnego zdobienia jaj technikami: rytowniczą, czyli wydrapywania wzoru (najczęściej motywy roślinne) nożykiem na zafarbowanej wcześniej skorupce jaja oraz batiku czyli pisania gorącym woskiem po białej skorupce jaja. ( http://www.muzeumwsiopolskiej.pl/node/229 ). Głównym celem warsztatów była popularyzacja rękodzieła i kultywowania tradycji. W warsztatach bezpłatnie uczestniczyło ponad 75 osób. Połowę uczestników stanowili seniorzy z Klubu seniora wraz z animatorem – panią Krystyną Gierok. Druga połowa to uczniowie klas drugich z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim ze swoimi wychowawczyniami; panią Izabelą Paluch i panią Beatą Sową. Warsztaty prowadziły artystki ludowe: pani Anna Kośna i pani Gertruda Kleman, na co dzień związane z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach. Panie na wstępie opowiedziały o tradycji kroszonkarstwa na Opolszczyźnie. Kroszonka Opolska ma swój niepowtarzalny urok a kompozycja jest wyrazista i czytelna, w przedstawionym obrazie jest wyraźnie zauważalna głębia oraz kolejne warstwy przedstawianego wzoru. Kolejnym mocno rozbudowanym elementem są symetrycznie rozlokowane bardzo bogate szlaczki a prawdziwą sztuką jest by były idealnie proste i równe co do wielkości i kształtu poszczególnych, kolejnych elementów. ( http://kroszonki.pl/?str=historia ). Pokazały różne techniki zdobienia jajek.

Następnie rozpoczęła się praktyczna część warsztatów. Dzieci pod czujnym okiem pani Anny Kośnej, uczyły się tradycyjnego zdobienia jajek metodą wytrawiania kwasem ( w tym wypadku – octem). Mogły wykazać się pomysłowością, zdolnościami w zakresie dekoracji jaj. Praca nad dekorowaniem była również niewątpliwie lekcją cierpliwości i umiejętności doprowadzania pracy do końca.
Seniorzy pracowali z panią Gertrudą Kleman.  Wspólna praca, miła atmosfera sprzyjała integracji i wymianie doświadczeń artystycznych uczestników. Pani Gerdtruda omówiła techniki zdobienia jaj i pokazała wzory typowe dla opolskiej kroszonki. Same warsztaty uświadomiły ich uczestnikom, że w każdym człowieku drzemie artysta i czasem trzeba mu pozwolić ujawnić swoje zdolności. Wszyscy byli zadowoleni z aktywnie spędzonego czasu i poczucia artystycznego spełnienia.
Ewa Holeksa
Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent”

Na pełną foto relację zapraszamy tutaj >

 

Pierwszy historyczny dla Polski medal w Double mini-trampoline na Międzynarodowych zawodach Cascais Beach Cup 2018 w Lizbonie dla Weroniki Antoszczyk z GOK Gwiazda Dobrzeń Wielki.
W konkurencji startowało 48 zawodników 5 krajów Europy! Klubowa kolezanka Zofia Wróbel również awansowała do ścisłego finału. Kolejne medale w dniu dzisiejszym dla GOK Gwiazda Dobrzeń Wielki.
W finałach Cascais Beach Cup-Lizbona w Portugalii w kat. U10 w skokach synchronicznych najmłodsze dziewczynki zdobyły złoty medal w parze Weronika Antoszczyk z Paulina Wójcik.
W kat 13-14 brązowy medal wywalczyły w parze J.Siepetowska z M. Piekorz a w finale ind. Under 10 brązowy medal dla Weroniki Antoszczyk.
W ostatnim dniu na Międzynarodowych zawodach Cascais Beach Cup wystartowały dwie zawodniczki w finale w kat.11-12 Milena Piekorz zdobyła 3miejsce ind. a w kat 13-14 Julia Siepetowska zakończyła na 6miejscu.
W sumie zawodnicy wywalczyli podczas 3 dniowych zmagań 5 medali (1 złoty i 4 brązowe)Wielkie gratulacje dla całego teamu GOK "Gwiazda" Dobrzeń Wielki.

 

 

 

 

 

Tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego „Dance Team” z GOK Dobrzeń Wielki Konstanty Kasprzak ze swoją partnerka Yekateriną Shalaeva w dniu 16.12.2017 roku na Akademickich Mistrzostwach Polski FTS w Tańcu Towarzyskim zdobyli bardzo wysokie lokaty. W stylu standardowym zajęli 7 miejsce a w stylu latynoamerykańskim 9 miejsce.

 

Ponadto 9-10.12.2017 roku w Wejherowie na Finałowym Grand Prix Polski zdobyli 6 miejsce w tańcach latynoamerykańskich oraz 9 miejsce w tańcach standardowych. Ostatecznie w rocznym rankingu Grand Prix Polski zajęli w tańcach standardowych 11 miejsce w Polsce a w latynoamerykańskich 9 miejsce. Jest to ogromny sukces gdyż tańczą ze sobą dopiero od roku. Życzymy dalszych sukcesów.

 

"Powiat Opolski Biesiadnie" i "Powiat Opolski kolęduje"

15.12.2017 o 9.30 nastąpiła oficjalna prezentacja dokonana przez p. Henryka Lakwę - Starostę Opolskiego dwóch krążków, na których znalazły się nagrania zespołu Kupskie Echo. Nagrań dokonano na początku lipca. Wydawcą jest Starostwo Powiatu Opolskiego, realizatorem nagrań i producentem Zbigniew Lemański Leman Production. Płyty zawierają po 12 nagrań. Kupskie Echo wykonuje: "Zasiali górale owies" i "Bóg się rodzi”. Wydawnictwo ma charakter promocyjny. Nagrania z płyt na stronie zespołu.

 
Więcej artykułów…