Jesteś teraz tu:
Home Relacje z imprez
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

 

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 96 gości 
LogowanieRelacje z imprez

Gminny etap konkursu recytatorskiego w języku niemieckim “Młodzież recytuje poezję” w roku 2019.

 

Niemieckich szlagierów można było posłuchać w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Na trzygodzinny koncert przyszło około 200 osób.
Posłuchać można było głównie artystów z Niemiec. Selina i Loreen, Der Blonde Hans i Danuta Wiśniewska przyjechali do Dobrzenia zza zachodniej granicy. Ostatnia z wymienionych – organizatorka i prowadząca niedzielnego koncertu – jest Polką, ale przed laty wyjechała do Niemiec. Na scenie pojawiła się także piosenkarka Dany, a między występami wokalnymi swoje umiejętności prezentowała też para taneczna – Ekaterina i Konstanty.
W Dobrzeniu Wielkim był to pierwszy zorganizowany przez Danutę Wiśniewską koncert. Wcześniej podobna imprez odbyła się w województwie opolskim tylko raz – w Głogówku. Regularnie od 2012 roku organizowane są za to na Śląsku, m.in. w  Zabrzu i Raciborzu.
Jak zapewnia Danuta Wiśniewska – powodem, dla którego organizuje takie koncerty jest miłość do niemieckich, starych szlagierów. – Wychowałam się przy ich brzmieniu, ale później na jakiś czas zniknęły z mojego życia. Po latach wróciłam jednak do nich i, wiedząc, że na Śląsku i Opolszczyźnie jest bardzo dużo ludzi, którzy do niemieckiej muzyki czują to samo co ja, postanowiłam „przywieźć” im tę muzykę – mówi.
Organizatorka koncertów szlagierów nie tylko spełnia się, ale także umożliwia posłuchanie niemieckiej muzyki jej miłośnikom. Jak podkreśla – przynosi jej to dużo satysfakcji. – Podczas jednego z koncertów zdarzyła mi się bardzo wzruszająca historia. Przyszedł do mnie starszy pan i ze łzami w oczach podziękował za zaśpiewane piosenki. Powiedział mi wtedy, że nie myślał, że jeszcze kiedyś je usłyszy – opowiada.

 

Spotkanie Mikołajkowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim pod hasłem „Pokonaj bariery z Mikołajem – baw się razem z nami”


W dniu 08.12.2018r odbyła się piąta (jubileuszowa) już edycja spotkania integracyjnego ponad podziałami. Jest to impreza dla mieszkańców gminy, szczególnie tych małych połączona z kiermaszem świątecznym i konkursem na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową w trzech kategoriach (zbiorowa, indywidualna – dzieci i młodzież, dorośli). W zabawie uczestniczyły dzieci z fundacji „DOM”, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Opolu – Czarnowąsach oraz wszystkie dzieci chętne z gminy Dobrzeń Wielki.  W imprezie wzięło udział 200 dzieci i 56 dzieci występujących w tańcu i piosence. Dla wszystkich przygotowaliśmy paczki i słodki poczęstunek, owoce i napoje.
Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent” – działającym na terenie Gminy Dobrzeń Wielki. Nie byłoby tej imprezy bez zaangażowania organizatorów Stowarzyszenia Ludzi Kreatywnych „Talent” i ludzi dobrej woli. Partnerami projektu są: Fundacja ORLEN – Dar serca, GOK w Dobrzeniu Wielkim, GOPS w Dobrzeniu Wielkim, Wójt Gminy Dobrzeń Wielki, Rada Sołecka Dobrzenia Wielkiego i Cukiernia W Opolu – Czarnowąsach – Anita i Henryk Kłysek. O objęcie patronatem medialnym zwróciliśmy się do Portalu Informacyjnego – „opowiecie.info”.
Imprezę poprowadził licencjonowany animator „Wodzirej Bartek”.

W przerwach dzieci będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych, gdzie  mogły wykonać ozdoby choinkowe, świąteczne z pomocą wolontariuszek z Gimnazjum W Dobrzeniu Wielkim. Było również malowanie twarzy, co zawsze cieszy się ogromną popularnością.

Całą imprezę uświetniły występy zespołów wokalnych i tanecznych ćwiczących, na co dzień w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu  Wielkim.

Jednym z ważniejszych momentów imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową. Nagrody wręczali: p. Barbara Lis – kierownik GOPS, p. Gerard Kasprzak – dyrektor GOK, p. Roman Kołbuc – przewodniczący Rady Gminy Dobrzeń Wielki.

Głównym założeniem projektu jest integracja międzypokoleniowa i promowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego, tolerancja dla inności, wzmacnianie międzypokoleniowych więzi poprzez wspólne spędzanie czasu seniorów i dzieci.
Nadrzędnym celem projektu jest szeroko pojęta integracja wśród dorosłych, dzieci i młodzieży. Integracja społeczna, jako partnerstwo we współuczestnictwie i współdziałaniu to proces długotrwały i skomplikowany, wymagający wciąż jeszcze zmian na polu organizacyjnym, programowym i metodycznym, zmian w myśleniu wielu ludzi. Jednak już teraz możemy mówić o korzyściach, jakie niesie ze sobą integracja społeczna, która uwidacznia zbiorową intencję wspierania osób najsłabszych, zwłaszcza w kryzysowych warunkach ekonomicznych czy losowych sytuacjach społecznych. Dzięki temu, że dzieci niepełnosprawne przebywają wśród zdrowych rówieśników, nie trzeba stwarzać nienaturalnych, sztucznych sytuacji i uczyć jak żyć w społeczeństwie – teraz i w przyszłości. Najlepszą nauką przecież jest bezpośredni kontakt i to nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych, ale dla obu grup. Uczą się tolerancji wobec niepełnosprawności, doświadczają, iż obok siebie mogą z pożytkiem funkcjonować grupy osób o różnych możliwościach i ograniczeniach wraz z osobami pełnosprawnymi. Dzieci przekonują się poprzez bezpośredni kontakt ze swoimi kolegami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, że posiadają o ni wiele zalet, są dowcipni, mają szereg ciekawych pomysłów, chętnie się bawią. Dzieci pełnosprawne uczą się, że wysiłek w pokonywaniu własnych słabości i niedoskonałości przynosi efekty.
Równocześnie tego typu impreza promuje pozytywny wizerunek Gminy Dobrzeń Wielki – przyjaznej, tolerancyjnej wobec wszystkich mieszkańców gminy. Angażuje w zadanie różnorodnych partnerów, instytucji, które z założenia zajmują się pomocą dzieciom o specyficznych potrzebach.

Galeria zdjęć z konkursu szopek Bożonarodzeniowych oraz imprezy Mikołajowej dostępna w naszych zasobach >

Ewa Holeksa
Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent”

 

Wyniki konkursu „Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”

W dniu 08.12.2018r w czasie zabawy integracyjnej „Pokonaj bariery z Mikołajem” nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą szopkę. Niezależne jury pod przewodnictwem pan Alicji Kasprzak i Gerarda Kasprzaka dyr. GOK w Dobrzeniu Wielkim dokonało wyboru szopek i określiło miejsca. Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Laureaci I, II i III miejsca otrzymali bony upominkowe a pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.
Kategoria A – dzieci i młodzież
I.    Lidia Kasperek, PSP Dobrzeń Wielki
II.    Magdalena Kasperek, Dobrzeń Wielki
Kategoria B – dorośli
I.    Marcin Niedzielski, Dobrzeń Wielki
II.    Daria Tarkowska
III.    Anna Czepuryk, DPS Opole – Czarnowąsy
III  a   Katarzyna Paszowska, DPS Opole – Czarnowąsy
Kategoria C – praca zbiorowa
I.    Zespół Niepublicznych Szkół w Kup, op. Joanna Wdowińska
II.     Publiczne Przedszkole nr 61  w Czarnowąsach, grupa Myszki, op. Karmen Kuna, Daria Nagroda
III.     Niepubliczne Gimnazjum w Kup, op. Elżbieta Sobolewska
III a    Publiczne Przedszkole nr 61  w Czarnowąsach – „Biedronki i Żabki”, op. Marzena Seget, Magdalena Buchwald

 
Więcej artykułów…