Jesteś teraz tu:
Home Relacje z imprez
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

 

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
LogowanieRelacje z imprez

W dniach 1-7 10.2011   gośćmi Gminnego Ośrodka Kultury jest  grupa  cyrkowa dzieci i młodzieży / 10-20 lat / z Berlina – Schonebergu . W sumie 80 osób. Przyjechali na zaproszenie GOK-u  i „Cudaków” w ramach nowej współpracy  dziecięcych grup cyrkowych. Nasi goście zakwaterowali się w GOK-u  a miejsca do ćwiczeń / sali / użyczyła  im przychylna  takim nowościom Szkoła Podstawowa nr 1 w osobie Pani dyrektor Gabrieli Matyszok za co składamy gorące podziękowania.

JUXIRKUS – to nazwa projektu realizowana już ponad 20 lat w Berlinie w którym cyrk jest olbrzymim i doskonałym  narzędziem w pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą. JUXIRKUS –  to już styl, to moda to wielka radość z własnych osiągnięć. JUXIRKUS , to raczkująca u nas pedagogika cyrku , czyli praca pedagogiczna wykonywana w konwencji cyrku. Cały projekt obejmuje swym zasięgiem grupę ok. 400 dzieci a chętnych nie brakuje.

Podczas pobytu w Dobrzeniu Wielkim grupa jest „samowystarczalna” tzn. sami się zaopatrują w artykuły spożywcze , gotują, sprzątają , samodyscyplinują . Jednak głównym ich celem ,są ćwiczenia fizyczne –cyrkowe, tzn. żonglują, jeżdżą na monocyklach, chodzą na linie poziomej, dużych kulach, drabinkach wolnostojących, skaczą na odskoczniach i ścieżce akrobatycznej, ćwiczą na trapezach. Mimo zmęczenia fizycznego, cieszą się, bawią i wypoczywają. Oczywiście , nad całą grupą czuwa kadra wykwalifikowanych instruktorów, wychowawców i pedagogów. Nasi goście zwiedzą jeszcze Wrocław , a także zaprezentują swoje umiejętności podczas dwóch pokazów w sali kinowej GOK-u w czwartek dla uczniów dobrzeńskich szkół na które serdecznie zapraszamy. Wielkie podziękowania dla Pana dyr. GOK. Gerarda Kasprzaka za przychylność w realizacji naszego projektu.

Zapraszamy na relację zdjęciową do naszej galerii

Grażyna Chmielowicz „Cudaki”

 

W niedzielę 25 września br. odbyły się Gminne Dożynki w Dobrzeniu Wielkim. Dożynki rozpoczęły się korowodem dożynkowym, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich sołectw. Piękne, bogato zdobione korony dożynkowe przygotowane przez sołectwa oraz barwne, tematycznie przyozdobione wozy z przebierańcami wzbudzały zachwyt licznie zebranych mieszkańców całej gminy. Korowód dotarł na ulicę Reymonta przy placu za Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrzeniu Wielkim, gdzie uczestnicy oraz mieszkańcy gminy powitani zostali przez Wójta Gminy Henryka Wróbla oraz Księdza Proboszcza Jana Poloka. Starosta i Starościna tegorocznych dożynek, Państwo Sabina i Norbert Moczko, przekazali na ręce Wójta chleb dożynkowy upieczony z tegorocznych zbóż. Ważnym punktem uroczystości było wyłonienie najpiękniejszej z koron. By docenić trud, pomysłowość oraz niezwykłą precyzję wykonania, decyzją komisji konkursowej nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Dobrzeń Wielki otrzymały exequo wszystkie tegoroczne korony . Wyróżnione zostały ponadto wozy biorące udział w korowodzie. Również publiczność mogła sięgnąć po nagrody biorąc udział w konkursach . Po oficjalnej części obchodów rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury, w której wystąpiły takie zespoły jak Dobrzenianki, Kupskie Echo, zespół baletowy GOK,  mażoretki „Seniorita”, Duet Karo, Karpowicz Family i Trio z Ukrainy „Solovyi Galychyny  a później zabawa taneczna. Piękna pogoda oraz zaangażowanie mieszkańców wszystkich sołectw sprawiły, iż tegoroczne dożynki były dniem wyjątkowym w kalendarzu imprez gminy Dobrzeń Wielki.

Zapraszamy go galerii zdjęć na relację foto oraz do o obejrzenia filmu z korowodu na stronie portalu YouTube

 

W historii i kulturze na wyjątkową uwagę zasługują wydarzenia związane z życiem nas samych. Do takich, potwierdzonych zapisami kronikarskimi należą między innymi czasy, w których różnego rodzaju epidemie dziesiątkowały mieszkańców naszych miejscowości . Wiele takich wydarzeń dotyczy chorób , jakie nawiedzały mieszkańców Łubnian i Dąbrówki Łubniańskiej w drugiej połowie XIX wieku, ale także wcześniej. Na podstawie informacji zapisanych w łubniańskich księgach parafialnych możemy stwierdzić o obecności takich nieszczęść choćby w roku 1872. Tragedię tamtych wydarzeń upamiętnia kaplica przy ulicy Oleskiej w Dąbrówce Łubniańskiej. Pomocy ówcześni mieszkańcy szukali pielgrzymując także do św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim. O jednej z takich pielgrzymek kronikarze piszą, że gdy mieszkańcy Łubnian uradzili udać się z prośbami o pomoc do św. Rocha Dobrzenianie postanowili nie dopuścić aby zarażeni chorobą przekroczyli granice ich miejscowość. W tym celu w lesie, w niedalekiej odległości od kościoła zorganizowali grupę osób, która miała za zadanie powstrzymać i odesłać z powrotem pielgrzymów z Łubnian. Tak się rzeczywiście stało. W bójce, jaka się wywiązała łubniańscy pielgrzymi zgubili obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, jaki nieśli ze sobą z nadzieją, że ich patronka pomoże wyprosić u św. Rocha potrzebne łaski i oddali nieszczęście choroby. Przerażeni tym co się stało mieszkańcy Dobrzenia leżący obraz zawiesili na jednym z drzew, modląc się przy nim za czyn, jakiego się dopuścili, prosząc jednocześnie o pomoc dla zdesperowanych chorobą bliźnich z sąsiedniej miejscowości. Kronikarze Łubnian i Dobrzenia nie zapisali niestety dokładnej daty wydarzenia, dlatego trudno ustalić dziś, czy to zdarzenie dotyczy 1872 roku, czy innej daty tego okresu, a być może dotyczy wieków wcześniejszych, a zapis kronikarski jest dokumentem sporządzonym na podstawie przekazu ustnego, jaki w tradycji ludowej był powszechny.

 

Po wielu latach, 18 września 2011 roku, doszło do historycznego spotkania parafian z Łubnian i Dobrzenia. Mieszkańcy Łubnian, Dąbrówki Łubniańskiej i Masowa - należący do parafialnej wspólnoty p.w. św. App Piotra i Pawła postanowili udać się do miejsca, o którym współcześni mieszkańcy tylko wspominają. Dla wielu ten wyjazd był pierwszą w ich życiu oficjalną okazją złożenia hołdu Matce Boskiej, która od pamiętnego wydarzenia nie wróciła do Łubnian. Trasa, jaką pokonywali biegła najprawdopodobniej szlakiem, jakim mogli w dawnych wiekach przemierzać pielgrzymi z Łubnian w drodze do kościółka św. Rocha.
Zaprzęgiem w dwa konie Czesława Bodziannego oraz liczną grupą rowerzystów od kościoła w Łubnianach, ulicą Kościelną, dalej drogą leśną do Surowiny, potem obok Leśniczówki w kierunku ściany lasu, od której droga już prawie prosto prowadziła do wyznaczonego celu. Na około pięćdziesięciu pielgrzymów z Łubnian czekała jeszcze liczniej zebrana społeczność dobrzeńska, której przewodniczył proboszcz ks. Jan Polok.

 

Po powitaniu pielgrzymów przekazano na ręce sołtysów Marii Waleski z Dąbrówki Łubniańskiej, Joachima Świerca z Łubnian oraz Mariana Kołodzieja ( w zastępstwie sołtysa z Masowa) kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą wykonała specjalnie na tę okazję pani Kornelia Sabasz. Obraz przekazał Józef Scheitza - wieloletni sołtys Dobrzenia Wielkiego. Wszyscy obecni udali się następnie do kościoła św. Rocha, gdzie kopia obrazu została poświęcona i przewieziona do Dąbrówki Łubniańskiej do domu Marii Waleski .
2 października o godzinie 14:00, w kościele p.w. św. App Piotra i Pawła odbędzie się Uroczyste Nabożeństwo podczas którego nastąpi przekazanie Obrazu do kościoła. Nabożeństwu przewodniczyć będzie proboszcz ks. Jerzy Wybraniec.

 

Ps. Kiedy dwa lata temu w rozmowie z Helmutem Starostą - wiceszefem Towarzystwa Przyjaciół i Rozwoju Kultury w Dobrzeniu rozmawialiśmy o takim spotkaniu, wydawało się, że będzie to jedno z kolejnych spotkań pomiędzy naszymi zaprzyjaźnionymi ośrodkami ; animatorami z Łubniańskiego Ośrodka Kultury, Towarzystwa Przyjaciół i Rozwoju Kultury w Dobrzeniu oraz tamtejszego Domu Kultury. Towarzyszące spotkaniu duchowe przeżycia przywoływały wyjątkowe wspomnienia. Czuliśmy obecność naszych przodków. Być może wielu z nas było ich krewnymi . Jeżeli w naszych codziennych powinnościach mówimy czasem o poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, sądzę, że ten dzień był takim epizodem w naszym życiu. Mam nadzieję, że mogę to powiedzieć w imieniu wszystkich obecnych.

 

Tekst -Krystian Czech

Foto – Antoni Piechota

 

Rozpoczęła swą działalność Sekcja Radio Klubu GOK Dobrzeń Wielki.

Nawiązana współpraca Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim z Klubem Krótkofalowców SP6PAZ zaowocowała powstaniem sekcji miłośników radiokomunikacji. Na dzień rozpoczęcia swej działalności sekcja zrzesza w swych szeregach dziewięciu członków. W okresie letnim 2011 roku, w ramach czynu społecznego na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury oraz na rzecz lokalnej społeczności miejscowości Czarnowąsy, grupa inicjatywna wykonała prace montażowe instalacji sieci internetowej w Sali Wiejskiej w Czarnowąsach. Dzięki podłączeniu do sieci łącza DSL w sierpniu 2011 ruszył internet dla tej placówki.

Zapraszamy wszystkich chętnych do Czarnowąs, Sala Wiejska ul. Wolności 91 w każdy wtorek o godz. 17:00

Sławomir Domarus

 
Więcej artykułów…