Jesteś teraz tu:
Home Relacje z imprez
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 114 gości 
LogowanieRelacje z imprez

W historii i kulturze na wyjątkową uwagę zasługują wydarzenia związane z życiem nas samych. Do takich, potwierdzonych zapisami kronikarskimi należą między innymi czasy, w których różnego rodzaju epidemie dziesiątkowały mieszkańców naszych miejscowości . Wiele takich wydarzeń dotyczy chorób , jakie nawiedzały mieszkańców Łubnian i Dąbrówki Łubniańskiej w drugiej połowie XIX wieku, ale także wcześniej. Na podstawie informacji zapisanych w łubniańskich księgach parafialnych możemy stwierdzić o obecności takich nieszczęść choćby w roku 1872. Tragedię tamtych wydarzeń upamiętnia kaplica przy ulicy Oleskiej w Dąbrówce Łubniańskiej. Pomocy ówcześni mieszkańcy szukali pielgrzymując także do św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim. O jednej z takich pielgrzymek kronikarze piszą, że gdy mieszkańcy Łubnian uradzili udać się z prośbami o pomoc do św. Rocha Dobrzenianie postanowili nie dopuścić aby zarażeni chorobą przekroczyli granice ich miejscowość. W tym celu w lesie, w niedalekiej odległości od kościoła zorganizowali grupę osób, która miała za zadanie powstrzymać i odesłać z powrotem pielgrzymów z Łubnian. Tak się rzeczywiście stało. W bójce, jaka się wywiązała łubniańscy pielgrzymi zgubili obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, jaki nieśli ze sobą z nadzieją, że ich patronka pomoże wyprosić u św. Rocha potrzebne łaski i oddali nieszczęście choroby. Przerażeni tym co się stało mieszkańcy Dobrzenia leżący obraz zawiesili na jednym z drzew, modląc się przy nim za czyn, jakiego się dopuścili, prosząc jednocześnie o pomoc dla zdesperowanych chorobą bliźnich z sąsiedniej miejscowości. Kronikarze Łubnian i Dobrzenia nie zapisali niestety dokładnej daty wydarzenia, dlatego trudno ustalić dziś, czy to zdarzenie dotyczy 1872 roku, czy innej daty tego okresu, a być może dotyczy wieków wcześniejszych, a zapis kronikarski jest dokumentem sporządzonym na podstawie przekazu ustnego, jaki w tradycji ludowej był powszechny.

 

Po wielu latach, 18 września 2011 roku, doszło do historycznego spotkania parafian z Łubnian i Dobrzenia. Mieszkańcy Łubnian, Dąbrówki Łubniańskiej i Masowa - należący do parafialnej wspólnoty p.w. św. App Piotra i Pawła postanowili udać się do miejsca, o którym współcześni mieszkańcy tylko wspominają. Dla wielu ten wyjazd był pierwszą w ich życiu oficjalną okazją złożenia hołdu Matce Boskiej, która od pamiętnego wydarzenia nie wróciła do Łubnian. Trasa, jaką pokonywali biegła najprawdopodobniej szlakiem, jakim mogli w dawnych wiekach przemierzać pielgrzymi z Łubnian w drodze do kościółka św. Rocha.
Zaprzęgiem w dwa konie Czesława Bodziannego oraz liczną grupą rowerzystów od kościoła w Łubnianach, ulicą Kościelną, dalej drogą leśną do Surowiny, potem obok Leśniczówki w kierunku ściany lasu, od której droga już prawie prosto prowadziła do wyznaczonego celu. Na około pięćdziesięciu pielgrzymów z Łubnian czekała jeszcze liczniej zebrana społeczność dobrzeńska, której przewodniczył proboszcz ks. Jan Polok.

 

Po powitaniu pielgrzymów przekazano na ręce sołtysów Marii Waleski z Dąbrówki Łubniańskiej, Joachima Świerca z Łubnian oraz Mariana Kołodzieja ( w zastępstwie sołtysa z Masowa) kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą wykonała specjalnie na tę okazję pani Kornelia Sabasz. Obraz przekazał Józef Scheitza - wieloletni sołtys Dobrzenia Wielkiego. Wszyscy obecni udali się następnie do kościoła św. Rocha, gdzie kopia obrazu została poświęcona i przewieziona do Dąbrówki Łubniańskiej do domu Marii Waleski .
2 października o godzinie 14:00, w kościele p.w. św. App Piotra i Pawła odbędzie się Uroczyste Nabożeństwo podczas którego nastąpi przekazanie Obrazu do kościoła. Nabożeństwu przewodniczyć będzie proboszcz ks. Jerzy Wybraniec.

 

Ps. Kiedy dwa lata temu w rozmowie z Helmutem Starostą - wiceszefem Towarzystwa Przyjaciół i Rozwoju Kultury w Dobrzeniu rozmawialiśmy o takim spotkaniu, wydawało się, że będzie to jedno z kolejnych spotkań pomiędzy naszymi zaprzyjaźnionymi ośrodkami ; animatorami z Łubniańskiego Ośrodka Kultury, Towarzystwa Przyjaciół i Rozwoju Kultury w Dobrzeniu oraz tamtejszego Domu Kultury. Towarzyszące spotkaniu duchowe przeżycia przywoływały wyjątkowe wspomnienia. Czuliśmy obecność naszych przodków. Być może wielu z nas było ich krewnymi . Jeżeli w naszych codziennych powinnościach mówimy czasem o poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, sądzę, że ten dzień był takim epizodem w naszym życiu. Mam nadzieję, że mogę to powiedzieć w imieniu wszystkich obecnych.

 

Tekst -Krystian Czech

Foto – Antoni Piechota

 

Rozpoczęła swą działalność Sekcja Radio Klubu GOK Dobrzeń Wielki.

Nawiązana współpraca Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim z Klubem Krótkofalowców SP6PAZ zaowocowała powstaniem sekcji miłośników radiokomunikacji. Na dzień rozpoczęcia swej działalności sekcja zrzesza w swych szeregach dziewięciu członków. W okresie letnim 2011 roku, w ramach czynu społecznego na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury oraz na rzecz lokalnej społeczności miejscowości Czarnowąsy, grupa inicjatywna wykonała prace montażowe instalacji sieci internetowej w Sali Wiejskiej w Czarnowąsach. Dzięki podłączeniu do sieci łącza DSL w sierpniu 2011 ruszył internet dla tej placówki.

Zapraszamy wszystkich chętnych do Czarnowąs, Sala Wiejska ul. Wolności 91 w każdy wtorek o godz. 17:00

Sławomir Domarus

 

AKCJA LATO 2011 - relacja

Organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci „Lato 2011” był Urząd Gminy, Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim.

Zajęcia odbywały się w świetlicach wiejskich w dniach 01.07.2011- 31.08.2011, od poniedziałku do piątki, w godzinach 900 - 1400. Uczestniczyło w nich średnio 126 dzieci ( 16 dzieci/świetlica).Na liście obecności zapisano 285 nazwisk dzieci. Opieką były objęte dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat.

średnio dzieci

/dzień

lość osób zapisanych

świetlica

20

29

Borki

21

22

Chróscice

3

4

Czarnowąsy

17

55

Dobrzeń M.

16

60

Dobrzeń W.

16

30

Kup

23

65

Krzanowice

10

20

Świerkle

126

285

RAZEM

Podczas pobytu w świetlicy dzieci miały zapewnione  drugie śniadanie. Zajęcie świetlicowe miały zarówno charakter indywidualny jak i grupowy. Wśród codziennych zabaw znalazło się wiele rożnych form zajęciowych:

-        gry i zabawy w świetlicy

-        zajęcia plastyczno techniczne

-        zajęcia stolikowe

-        zajęcia aktorskie

-        zajęcia audiowizualne

-        konkursy, zagadki, łamigłówki

-        zajęcia sportowe i ruchowe na świeżym powietrzu

-        zajęcia edukacyjne

-        rozwijanie umiejętności

W trakcie akcji „Lato 2011” przeprowadzono także zajęcia artystyczno-plastyczne w zakresie:

- nauka pracy w drewnie

- zdobywanie umiejętności aktorskich

- nauka rzeźby z gliny polimerowej

Dodatkową atrakcją był wyjazd do JuraParku w Krasiejowie, z którego skorzystało łącznie 155 dzieci. Na zakończenie Akcji w dniu 26 sierpnia dzieci z wszystkich świetlic spotkały sie  w GOK-u na spektaklu teatru lalek,  dokonano także podsumowania konkursu plastycznego pt. „Postać z krzesłem” przeznaczonego dla przedszkoli i świetlic z gminy Dobrzeń Wielki. Uczestnicy otrzymali nagrody.

W dniu 30 sierpnia wszyscy opiekunowie zaproszeni zostali na wyjazdowe spotkanie do skansenu w Głębocku, gdzie podzielono się uwagami nad przebiegiem Akcji i propozycjami na przyszłość.

W spotkaniu udział wzięta pani Barbara Lis – kierownik GOPS. Dzięki prowadzonym zajęciom, uczestnicy aktywnie spędzili czas, nauczyli się  współpracy w grupie, szacunku i tolerancji, koleżeństwa, rozwiązywania  konfliktów, propagowania pozytywnych postaw społecznych, promowania bezpiecznych zabaw i zachowań. Wakacyjna akcja z roku na rok cieszy się co raz większym zainteresowaniem, wzrasta liczba uczestników, opiekunowie posiadają większe doświadczenie i kwalifikacje.

 

Zapraszamy do galerii na relację zdjęciową.

 

Kierownik ds. rekreacji

Gminny Ośrodek Kultury

Dobrzeń Wielki

Helmut Starosta

 

W dniach 16-17 lipca 2011 roku przy łaskawej aurze odbył się festyn w Chróścicach.

Zapraszamy na zdjęciową relację z przebiegu imprezy.

 
Więcej artykułów…