Jesteś teraz tu:
Home Muzyczne i taneczne
Wyszukiwanie
Sponsorzy

 

Nie przegap
Programy specjalne

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zakup wyposażenia na potrzeby Małej Orkiestry Dętej GOK Dobrzeń Wielki w ramach Programu Rozwój infrastruktury kultury / Infrastruktura domów kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dialog polsko – ukraiński wyrażony poprzez taniec
Projekt realizowany w ramach Programu NCK Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży

Zrealizowano ze środków Narodowego Centrum Kultury


Wspólne spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec

 

Statystyka odwiedzin
Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości 
LogowanieMuzyczne i taneczne

MAŻORETKI (z franc. majorette) to młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Mażoretki wy stępuj ą na pokazach estradowych i paradach ulicznych prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych". (Wikipedia - pl.wikipedia.org)

Zespół Mażoretek powstał we wrześniu 2004 roku. W jego skład początkowo wchodziły tancerki Zespołu Tanecznego "VEGA". Obecnie Zespół MAŻORETEK składa się z dziewczyn w wieku 5-21 lat, uczących się w przedszkolach i szkołach w Opolu oraz w Dobrzeniu Wielkim.

Do 2006 roku Mażoretki stanowiły jedną grupę. Obecnie, Zespół ma cztery grupy, gdyż poszerza się wśród młodych dziewcząt, zainteresowanie tą formą dyscypliny sportowej, Repertuar zespołu Mażoretki to układy choreograficzne wykonywane do muzyki orkiestry dętej p. Mirosława Gutki z którą to Mażoretki współpracuj ą od samego początku swego istnienia. Mażoretki wykonują także układy choreograficzne do nowoczesnych stylów muzycznych.

W swoim dorobku, Zespół posiada układy choreograficzne wykonywane całą grupą, solo, w duetach, itd.
Zakres zajęć Zespołu Mażoretek obejmuje: naukę i doskonalenie marszu mażoretkowego, naukę figur tanecznych, naukę i doskonalenie pracy z pałeczką mażoretkową (kręcenie, wyrzuty, podrzuty, przerzuty, itd.), naukę układów choreograficznych, ćwiczenia rozciągające i akrobatyczne oraz aerobowe. Mażoretki regularnie występuj ą podczas różnorodnych imprez gminnych, lokalnych i ogólnopolskich oraz uczestniczą w Mistrzostwach i Festiwalach Mażoretek na szczeblu Ogólnopolskim i Międzynarodowym.

Strona zespołu: http://mazoretki.gokdobrzenwielki.pl/

 


Orkiestra została założona w lipcu 1990 roku, a już miesiąc później dała swój pierwszy koncert. Powstała jako Zespół Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Dobrzeniu Wielkim. Od tego czasu w składzie zespołu grało ponad 70 osób. Obecnie podstawowy skład liczy 21 muzyków.

Od początku powstania orkiestra występowała na licznych imprezach okolicznościowych w gminie i poza nią. W ramach współpracy z partnerskim miastem Wil w Szwajcarii, muzycy z Dobrzenia otrzymali uniformy, w których do dzisiaj występują, a rok temu dyrygent orkiestry otrzymał trąbkę. Obecny dyrygent Mirosław Gutka prowadzi orkiestrę od 1999 roku.

 
Więcej artykułów…