Zespół Dobrzenianki powstał w 1988 roku. Repertuar zespołu to głównie pieśni ludowe regionu opolskiego, stare zasłyszane jak również nowe o własnych tekstach.  Zespół występował na festynach, różnych uroczystościach gminnych i wojewódzkich oraz w Czechach. Dobrzenianki brały także udział w programach radiowych i telewizyjnych. Instruktorem zespołu był Norbert Kleman, obecnie zespól prowadzi Andrzej Krawczyk. Kierowniczką zespołu jest Elżbieta Scheitza
Dobrzenianki brały udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych. Zespół zdobywał nagrody w konkursach: Święto Pieśni Ludowej Gogolin (I, II oraz III miejsce)
”Wiatraki” (dwa razy II miejsce) a w 2008 roku Grand Prix. Dobrzenianki o sobie…
Każda z nas lubi robić niespodzianki - tak się dzieje już od samego początku powstania zespołu czyli od w 1987r -wspomina najstarsza członkini zarazem kierownik zespołu Elżbieta Scheitza. Ze względu na brak opiekuna muzycznego, swoją działalność rozpoczęłyśmy od kursów szycia i pieczenia. Pierwszym instruktorem muzycznym był Adam Urbaniak, następnie zespołem opiekował się znany artysta Norbert Kleman, a obecnie Andrzej Krawczyk- informuje Małgorzata Szram. Pani Małgorzata pełni szczególną rolę, śpiew koleżanek wspomaga grą na skrzypcach.  Repertuar zespołu to głównie pieśni ludowe regionu opolskiego, stare zasłyszane jak również nowe o własnych tekstach - podkreślają Elżbieta Kołodziej, Edyta Zośka, Marta Wosch, Wanda Kamrot. W ciągu 18 lat występowałyśmy 5 razy na dożynkach wojewódzkich. Wielokrotnie byłyśmy nagradzane czy to w konkursach regionalnych czy ponad regionalnych. Na "Święcie Pieśni Ludowej" w Gogolinie zajęły dwukrotnie drugie miejsce i raz trzecie. Zespół występował również w Czechach. Wielkim przeżyciem był udział w realizacji filmu dokumentalnego "Wokół wiatraków" oraz uczestnictwo w nagraniach telewizyjnych,  ukazujących sposoby darcia pierza i przygotowywania śląskiej wigilii.

Występowałyśmy w 1993 na festiwalu kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, reprezentowałyśmy wtedy Opolszczyznę. Działalność Dobrzenianek to nie tylko śpiew ale również  prowadzenie izby regionalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.
Jadąc na występy do Jesenika w Czechach podczas odprawy granicznej na pytanie celnika o ilość posiadanych przy sobie koron czeskich chóralnie odpowiedziałyśmy, że mamy i sięgnęłyśmy po wianki na głowę, oczywiście wszystko odbyło się dla żartów i zostałyśmy wpuszczone bez okazywania paszportów -wspomina kierownik zespołu Elżbieta Scheitza.
Zespól współpracuje z radą sołecką Dobrzenia Wielkiego.  Członkinie pomagają sołtysowi przy organizowaniu wieczerzy wigilijnej dla samotnych i starszych osób. Na próby zapraszają wszystkich chętnych w każdą środę o godzinie 17-tej.
Zespół działa pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim.
W skład wchodzą Elżbieta Kołodziej, Anna Szymaniec, Edyta Zośka, Anna Lempa, Teresa Gonsior, Wanda Gamrot, Marta Wosch, Krystyna Macioszek, Elżbieta Scheitza, Małgorzata Szram, Anna Strokowska.