W dniach 1-7 10.2011   gośćmi Gminnego Ośrodka Kultury jest  grupa  cyrkowa dzieci i młodzieży / 10-20 lat / z Berlina – Schonebergu . W sumie 80 osób. Przyjechali na zaproszenie GOK-u  i „Cudaków” w ramach nowej współpracy  dziecięcych grup cyrkowych. Nasi goście zakwaterowali się w GOK-u  a miejsca do ćwiczeń / sali / użyczyła  im przychylna  takim nowościom Szkoła Podstawowa nr 1 w osobie Pani dyrektor Gabrieli Matyszok za co składamy gorące podziękowania.

JUXIRKUS – to nazwa projektu realizowana już ponad 20 lat w Berlinie w którym cyrk jest olbrzymim i doskonałym  narzędziem w pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą. JUXIRKUS –  to już styl, to moda to wielka radość z własnych osiągnięć. JUXIRKUS , to raczkująca u nas pedagogika cyrku , czyli praca pedagogiczna wykonywana w konwencji cyrku. Cały projekt obejmuje swym zasięgiem grupę ok. 400 dzieci a chętnych nie brakuje.

Podczas pobytu w Dobrzeniu Wielkim grupa jest „samowystarczalna” tzn. sami się zaopatrują w artykuły spożywcze , gotują, sprzątają , samodyscyplinują . Jednak głównym ich celem ,są ćwiczenia fizyczne –cyrkowe, tzn. żonglują, jeżdżą na monocyklach, chodzą na linie poziomej, dużych kulach, drabinkach wolnostojących, skaczą na odskoczniach i ścieżce akrobatycznej, ćwiczą na trapezach. Mimo zmęczenia fizycznego, cieszą się, bawią i wypoczywają. Oczywiście , nad całą grupą czuwa kadra wykwalifikowanych instruktorów, wychowawców i pedagogów. Nasi goście zwiedzą jeszcze Wrocław , a także zaprezentują swoje umiejętności podczas dwóch pokazów w sali kinowej GOK-u w czwartek dla uczniów dobrzeńskich szkół na które serdecznie zapraszamy. Wielkie podziękowania dla Pana dyr. GOK. Gerarda Kasprzaka za przychylność w realizacji naszego projektu.

Zapraszamy na relację zdjęciową do naszej galerii

Grażyna Chmielowicz „Cudaki”