Festyn Borki 08 lipca
Niemal wszyscy mieszkańcy Borek spotkali się w niedzielne popołudnie na festynie rodzinnym organizowanym przez Radę Sołecką, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim i zespól Melodia. Dominowało starsze pokolenie, ale pojawili się także najmłodsi mieszkańcy Borek, którzy na wakacje przyjechali z rodzicami z Niemiec. To dla tych najmłodszych zorganizowano liczne konkursy i loterię fantową. Zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza konkurs plastyczny zatytułowany „Elektrownia mój sąsiad”. Dla starszej publiczności sołtys Zbigniew Machaczek przygotował atrakcje muzyczne i kulinarne. O te ostatnie zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Dochód ze sprzedaży kołaczy domowej roboty oraz innych smakołyków przeznaczony zostanie na potrzeby wsi.

O część artystyczną postarali się instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim oraz zaproszeni goście. Publiczność mogła wysłuchać największe przeboje muzyki rozrywkowej z Polski i zagranicy w wykonaniu zespołu Venus i Studia Piosenki działających w dobrzeńskim GOK-u.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołu z Domu Kultury „9” na opolskim ZWMie. Tancerki podkreślają, że aby dojść do takiej wprawy, jaka mogli oglądać mieszkańcy Borek trzeba każdego tygodnia ćwiczyć po sześć godzin i już po roku można występować na scenie. Na chwilę oddechu po dynamicznych tańcach irlandzkich zaprosił miejscowy zespół Melodia, po którym wystąpiła gwiazda festynu Zespół „Karpowicz Family”. Do późnych godzin wieczornych bawiono się w rytmie piosenek biesiadnych i znanych utworów tanecznych z całego świata.

Festyny rodzinne w Borkach odbywają się tylko raz w roku. Być może gdyby było większe zaangażowanie sponsorów – takich imprez byłoby więcej. Ich rola w scalaniu miejscowej ludności jest nie do przecenienia.

Zobacz galerię zdjęć z imprezy