Bieganie w strugach deszczu 18 maja 2008

Ulewny deszcz nie przeszkodził biegaczom uczestniczącym w Pierwszym Biegu Ulicznym w Dobrzeniu Wielkim. Na starcie koło Gminnego Ośrodka Kultury zjawiło się 32 zawodników. Przyjechali z wielu miejscowości, w tym z Kluczborka i Namysłowa, bo dla nich najważniejsza była idea masowego biegania. O tym, że warto uczestniczyć w takich imprezach przekonywał mistrz świata weteranów w lekkiej atletyce Michał Stadniczuk. We wrześniu ubiegłego roku Pan Stadniczuk podczas 17. Mistrzostw Świata Masters (WMA) we Włoskim Riccione zdobył złoty krążek. Stając na starcie dobrzeńskiego biegu, był jednocześnie najstarszym zawodnikiem niedzielnej imprezy. Najmłodszym zawodnikiem był siedmioletni Jakub Pelc - z Kluczborka.

Pierwszy Bieg Uliczny w Dobrzeniu Wielkim wpisał się w ogólnopolską akcję promującą sport masowy pod nazwą „Polska biega”. Trasa licząca 1.5 km wiodła od Gminnego Ośrodka Kultury, uliczkami Osiedla Energetyk do Stadionu TOR-u. Przy stadionie była meta wyścigu. Zawodnicy klasyfikowani byli w trzech kategoriach wiekowych. Wśród juniorów najszybciej linię mety przekroczyli:   Marek  Lotko z Dobrzenia Wielkiego, następnie Justyna Jendro z Kup i jako trzeci Dawid Gasztych z Dobrzenia Wielkiego. W grupie seniorów pierwsze miejsce zajął Sebastian  Holik z Łubnian, za nim metę przekroczył Damian Kociok z Dobrzenia Małego, a na trzeciej pozycji uplasował się Piotr Warzecha z Dobrzenia Wielkiego. Najstarsi uczestnicy imprezy klasyfikowani byli w kategorii weteranów. Tu najlepiej zaprezentował się  Andrzej Listowski z Namysłowa, za którym przybiegli Roman Pelc z Kluczborka i Michał Stadniczuk z Namysłowa. Wszyscy biegacze otrzymali koszulki promujące gminę Dobrzeń Wielki, a najlepsi zostali wyróżnieni pamiątkowymi pucharami. Najmłodszego  i najstarszego zawodnika uhonorowano ponadto nagrodami rzeczowymi.

Obecność na starcie dobrzeńskiego biegu tak wielu zawodników spoza naszej gminy świadczy o rosnącej popularności masowych imprez lekkoatletycznych, a jednocześnie stanowi zachętę do udziału naszych mieszkańców. Dla organizatorów z Gminnego Ośrodka Kultury jest to także bodziec to przygotowywania kolejnych Biegów Ulicznych w Dobrzeniu. W tym miejscu należą się także podziękowania dla osób, które zaangażowały się w przygotowanie Biegu, a szczególnie dla grupy młodzieżowej "Nauka i wypoczynek", służbom porządkowym: policji i Straży Pożarnej z Dobrzenia Wielkiego i kierownikowi spraw obywatelskich  Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Relacja fotograficzna

Zbigniew Janowski