20 marca w Publicznym Przedszkolu w Brzeziu miała miejsce prawdziwa muzyczna uczta...

13 absolwentów Przedszkola spotkało się tego dnia, aby przed gośćmi i młodszymi kolegami zaprezentować swoje umiejętności muzyczne. Dyrektor placówki w Brzeziu Kornelia Macioszek układając program spotkania, wskazała na ciągłość edukacji muzycznej, zapoczątkowanej w brzeziańskim Przedszkolu i przez wiele osób kontynuowanej w latach późniejszych. Umiejętności przedszkolaków oraz ich starszych kolegów podziwiali zaproszeni goście, w tym zastępca wójta gminy Dobrzeń Wielki Irena Weber.

W Brzeziu od lat wdraża się metodę Batti Straussa, w myśl której dzieci uczą się przeróżnych piosenek i tańców. Wykonują również niektóre utwory na instrumentach perkusyjnych, co poprawia wyczucie rytmu. “Zajęcia z tańca towarzyskiego odbywają się u nas raz w tygodniu, a z rytmiki dwa razy. Jednak dzieci codziennie uczą się nowych piosenek, wystukując rytm. Myślę, że muzyka bardzo pomaga w intelektualnym rozwoju naszych pociech i jest również doskonałą zabawą”- podkreśla Kornelia Macioszek.

Program spotkania otworzyły dzieci najmłodsze, które jeszcze niedawno były przedszkolakami, a dzisiaj dumnie reprezentują szkołę podstawową. Weronika i Sonia zagrały na keyboardzie, a Kasia na dzwonkach. Potem przyszedł czas na przedszkolaki, które pod nadzorem  Beaty Zamelek, wykonały układ taneczny. Za podkład muzyczny posłużyła muzyka klasyczna.  Następnie dzieci zaprezentowały ten sam motyw muzyczny na instrumentach perkusyjnych. Chwilę później pokazane przez dzieci taneczne figury, wykonywali zaproszeni goście. Kolejnym punktem programu był występ uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Stella Stasiak wykonała na skrzypcach utwór “Perpetuum Mobile”, Agnieszka Cholewa zagrała na oboju “Odę do radości”, a Szymon Banach wykonał na akordeonie balladę “Sunrise, Sunset”, znaną z musicalu „Skrzypek na dachu”. Kolejną przerwę wypełnił pełen ekspresji taniec indiański w wykonaniu przedszkolaków, którym akompaniowali ich koledzy grający na grzechotkach, drewienkach i bębenkach.

Dalsza część muzycznego spotkania wypełniły występy najstarszych absolwentów. Na początek zagrało troje gimnazjalistów: gitarzysta Jacek Piechota, flecistka Andżelika Macioszek i pianistka Kamila Gasztych. Po nich umiejętności wokalne zaprezentowali bracia bliźniacy Paweł i Przemek Juścińscy. Występ zakończył się mocnym akcentem w postaci solo na werblu w wykonaniu tegorocznego maturzysty Michała Piotrowskiego oraz kompozycji na saksofon zaprezentowanej przez Darię Jurek. Obecnie aż 19 osób, które przed laty pobierały pierwsze lekcje muzyki w przedszkolu w Brzeziu, kontynuuje swoją edukację w szkole muzycznej. Do tej grupy dodać należy także spora grupę, która muzyką zajmuje się amatorsko. Świadczy to o skuteczności stosowanych w Brzeziu metod pedagogicznych oraz o wysokich umiejętnościach tutejszej kadry nauczycielskiej.

Dla wielu osób, które 20 marca spotkały się w Przedszkolu w Brzeziu, występ dzieci i młodzieży był niczym wehikuł czasu. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z muzyką można było wrócić wspomnieniami do beztroskich lat dziecinnych. Wypada więc mieć nadzieję, że takie imprezy będą się odbywały coraz częściej, zaś młodym muzykom należy życzyć pomyślnego rozwijania swoich zainteresowań i sukcesów estradowych.

Adam Banach, zj