Karpacz 11-13 luty 2008

Ferie zimowe grupa młodzieży szkolnej i osób dorosłych z gminy Dobrzeń Wielki rozpoczęła trzydniowym pobytem w Karpaczu. Celem wyjazdu było nie tylko zwiedzanie okolic i skorzystanie z warunków śniegowych w Karkonoszach, ale także nauka pisania projektów do programów europejskich oraz fundacji, wspierających działalność organizacji pozarządowych w małych miejscowościach i na wsiach. Inicjatywę Gminnego Ośrodka Kultury wsparła Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wzięła na siebie część kosztów wyżywienia i pobytu dla 10 uczestników. To zresztą nie było jedyne wsparcie. Najmłodsi uczestnicy pobytu w Karpaczu dostali także zwrot kosztów wstępów na stok narciarski i do muzeów. Środki na ten cel z własnej inicjatywy przeznaczyły osoby, które biorą udział w cotygodniowych wyjazdach na basen wraz z klubem turystyki rowerowej i „Zdrowa Rodzina”, działającym przy GOK

Pogodzenie tak różnych celów wydawać się mogło nie do zrealizowania. Okazało się jednak, że zaangażowanie uczestników wyjazdu zarówno w część rekreacyjną, jak również szkoleniową było ogromne. Wieczorne szkolenia z zakresu umiejętności pisania projektów zaowocowały nie tylko nowymi pomysłami, które mają szansę realizacji w gminie Dobrzeń Wielki, ale przede wszystkim wyzwoleniem energii do działania na rzecz swojej społeczności. Energia i umiejętnościami zarażały przede wszystkim dwie panie: Ewa Drop i Anna Strokowska, które na przykładzie swoich doświadczeń wskazały uczestnikom szkolenia rozwiązania i sposoby pozyskiwania środków na kolejne projekty.

Żaden z pomysłów, który został przedstawiony na warsztatach w Karpaczu nie zostanie zaprzepaszczony – obiecują uczestnicy wyjazdu. Na dowód tych słów, już kilka dni po przyjeździe do domu poszczególne osoby przystąpiły do realizacji powziętych pomysłów. Do ich realizacji już udało się pozyskać kolejne osoby. Być może w ten sposób nasza gmina stanie się miejscem realizacji marzeń mieszkańców, a nie wyłącznie sypialnią.

Wyjazd do Karpacza miał także wymiar rekreacyjny. Tegoroczna zima nie dostarczyła nam śniegu, stąd pobyt w Karkonoszach dla wielu był jedyną okazją do skorzystania ze sprzętu narciarskiego. Kilkanaście osób po raz pierwszy założyło tam „deski” na nogi. Umiejętny instruktaż udzielony przez Łukasza Matuszczyka sprawił, że każda z nich już dzisiaj obiecuje sobie, że na kolejny sezon także zaplanują sobie wyjazd na narty. Ze sprzętem także nie było problemu. Na miejscu działało tak wiele wypożyczalni sprzętu narciarskiego, że każdy znalazł odpowiedni dla siebie.

W grupie liczącej 50 osób zawsze znajdą się tacy, którzy nad jazdę na nartach przedkładać będą turystykę pieszą. Dla nich również organizatorzy przewidzieli liczne atrakcje. Wędrówki po ośnieżonych szczytach Karkonoszy i odwiedzanie górskich schronisk, dostarczyło nie tylko pięknych zdjęć do rodzinnych albumów, ale także wspomnień, którymi będzie się można podzielić ze znajomymi. Podkreślić należy, że zarówno turystom, jak i narciarzom towarzyszyła piękna pogoda, tak więc niektórzy do domu wrócili z pierwszą w tym roku opalenizną.

Ostatni dzień pobytu w Karkonoszach poświęcony był zwiedzaniu okolic. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, gdzie przygotowano między innymi scenę pojedynku rewolwerowców, a i sami mogli spróbować sił w kowbojskich umiejętnościach. W Cieplicach mieli okazję skosztować wody z gorących, leczniczych źródeł, a na koniec odwiedzili średniowieczny zamek w Bolkowie. Swoje wrażenia z pobytu w Karkonoszach uczestnicy spisali na kartkach, a namiastkę przeżyć można obejrzeć na licznych fotografiach. Najmłodsi uczestnicy wyjazdu swoje wrażenia przelewali na papier podczas dwudniowego pleneru malarskiego. W drodze powrotnej zorganizowano dla wszystkich konkurs zatytułowany „Co zapamiętałem z wycieczki?”. Wszystkie odpowiedzi potwierdziły, że pobyt w Karpaczu był nie tylko przygodą ale także niezwykle kształcącym projektem.

Zobacz galerię zdjęć z Karpacza