Misterne, kolorowe kroszonki powstały na warsztatach zdobienia jaj, które odbyły się 22 lutego 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent” wraz z Klubem Seniora działającego na terenie Gminy Dobrzeń Wielki. Pomocą służyły również panie z GOPS w Dobrzeniu Wielkim. Były to warsztaty tradycyjnego zdobienia jaj technikami: rytowniczą, czyli wydrapywania wzoru (najczęściej motywy roślinne) nożykiem na zafarbowanej wcześniej skorupce jaja oraz batiku czyli pisania gorącym woskiem po białej skorupce jaja. ( http://www.muzeumwsiopolskiej.pl/node/229 ). Głównym celem warsztatów była popularyzacja rękodzieła i kultywowania tradycji. W warsztatach bezpłatnie uczestniczyło ponad 75 osób. Połowę uczestników stanowili seniorzy z Klubu seniora wraz z animatorem – panią Krystyną Gierok. Druga połowa to uczniowie klas drugich z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim ze swoimi wychowawczyniami; panią Izabelą Paluch i panią Beatą Sową. Warsztaty prowadziły artystki ludowe: pani Anna Kośna i pani Gertruda Kleman, na co dzień związane z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach. Panie na wstępie opowiedziały o tradycji kroszonkarstwa na Opolszczyźnie. Kroszonka Opolska ma swój niepowtarzalny urok a kompozycja jest wyrazista i czytelna, w przedstawionym obrazie jest wyraźnie zauważalna głębia oraz kolejne warstwy przedstawianego wzoru. Kolejnym mocno rozbudowanym elementem są symetrycznie rozlokowane bardzo bogate szlaczki a prawdziwą sztuką jest by były idealnie proste i równe co do wielkości i kształtu poszczególnych, kolejnych elementów. ( http://kroszonki.pl/?str=historia ). Pokazały różne techniki zdobienia jajek.

Następnie rozpoczęła się praktyczna część warsztatów. Dzieci pod czujnym okiem pani Anny Kośnej, uczyły się tradycyjnego zdobienia jajek metodą wytrawiania kwasem ( w tym wypadku – octem). Mogły wykazać się pomysłowością, zdolnościami w zakresie dekoracji jaj. Praca nad dekorowaniem była również niewątpliwie lekcją cierpliwości i umiejętności doprowadzania pracy do końca.
Seniorzy pracowali z panią Gertrudą Kleman.  Wspólna praca, miła atmosfera sprzyjała integracji i wymianie doświadczeń artystycznych uczestników. Pani Gerdtruda omówiła techniki zdobienia jaj i pokazała wzory typowe dla opolskiej kroszonki. Same warsztaty uświadomiły ich uczestnikom, że w każdym człowieku drzemie artysta i czasem trzeba mu pozwolić ujawnić swoje zdolności. Wszyscy byli zadowoleni z aktywnie spędzonego czasu i poczucia artystycznego spełnienia.
Ewa Holeksa
Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent”

Na pełną foto relację zapraszamy tutaj >