Grupa Baletowa ARABESQUE rozpoczęła działalność artystyczną w GOK w Dobrzeniu Wielkim w kwietniu 2010 roku. Od siedmiu lat jest kulturalnym ambasadorem Gminy Dobrzeń Wielki na scenach w kraju i zagranicą. Grupa Baletowa ARABESQUE dwukrotnie prezentowała
swoje umiejętności taneczne na konkursach we Włoszech oraz na telewizyjnym konkursie w Bułgarii. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień na konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. W latach 2013-2016 GB ARABESQUE współpracowała z p. Marią Kijak-Rakowską, byłą tancerką, a następnie kierownikiem baletu Opery Wrocławskiej. Raz w miesiącu odbywały się warsztaty z techniki tańca klasycznego pointes i repertuaru klasycznego, a rezultaty wysiłku naszych tancerek można było podziwiać podczas Koncertu Galowego na deskach sceny Opery Wrocławskiej.
W lipcu 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Lądku Zdroju GB ARABESQUE brała udział w warsztatach z techniki tańca klasycznego dla średniozaawansowanych, które prowadziła p. Beata Wrzosek-Dopierała, pedagog tańca z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Dziewczęta zrobiły ogromne wrażenie na prowadzącej warsztaty, która zaproponowała współpracę z naszą grupą.
Rezultatem tej współpracy były ubiegłoroczne listopadowe warsztaty, na których oprócz zajęć z techniki tańca klasycznego, zostały przygotowane po dwie choreografie z repertuaru klasycznego dla obu grup.
Siódmy sezon artystyczny (2016/2017) był wyjątkowo udany dla GB ARABESQUE. Już w kwietniu 2017 r. GB ARABESQUE po raz piaty uczestniczyła w Festiwalu Tańca „Baw się razem z nami” w Kluczborku, gdzie po raz piąty potwierdziła swoją klasę zajmując niekwestionowane pierwsze miejsce. W maju br. grupa młodsza i starsza zaprezentowały się w jedenastu choreografiach na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „TOP” we Wrocławiu, w kategorii balet. Nasze solistki i zespoły jedenaście razy wchodziły na podium zdobywając 6 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe medale. Na początku czerwca br. GB ARABESQUE-BABY uczestniczyła w Wojewódzkim Przeglądzie Tanecznym Przedszkolaków „Balerina” w Kluczborku, gdzie zarówno solistka, jak i zespół wywalczyli pierwsze miejsce.
GB ARABESQUE została zaproszona również do programu „Opolskie o poranku” TVP3 Opole, w którym zaprezentowała się w trzech choreografiach klasycznych. GB ARABESQUE oprócz udziału w konkursach, cały czas swoimi występami uświetnia lokalne imprezy. Pod koniec sierpnia br. odbędą się warsztaty taneczno-baletowe dla członków GB RABESQUE oraz dla osób zainteresowanych. Zarówno dzieci, jak i młodzież chcące spróbować tańca klasycznego, jazzowego i estradowego zapraszamy na te zajęcia. Być może będzie to początek wspaniałej przygody w świat magii tańca.
Choreografem i pedagogiem grup baletowych jest dr Alicja Iwańska.