Wypełniona po brzegi sala kinowa Gminnego Ośrodka Kultury, ogromne emocje, piękne stroje i bardzo wysoki poziom wykonawców – tak w skrócie można podsumować XIII Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej „Jesień z Folklorem”. Jednak tegoroczna impreza była pod wieloma względami wyjątkowa. Po raz pierwszy w trzynastoletniej historii Festiwalu, uczestniczyło w nim tak wiele zespołów spoza gminy Dobrzeń Wielki. Po raz pierwszy także pojawił się akcent międzynarodowy. I to jaki! Gminny Ośrodek Kultury zaprosił do udziału w Festiwalu dwa zespoły taneczne z Łucka na Ukrainie: Dziecięce Studium Choreograficzne oraz grupę baletową Show-Balet „Inspiration”.

Podzielony na dwie części występ gości z Ukrainy wzbudził nie tylko ogromne zainteresowanie, ale przede wszystkim został owacyjnie nagrodzony. Etiudy taneczne inspirowane ludową muzyką z okolic Wołynia, Węgier, folklorem cygańskim czy podaniami i legendami znad Jeziora Świteź, zaprezentowane z profesjonalizmem i pełnym temperamentu zaangażowaniem tancerek – wzbudziły niekłamany zachwyt dobrzeńskiej publiczności. Świadectwem tego była burza oklasków, jaka towarzyszyła ukraińskim tancerkom po ich występie. Podobnie niezwykle gorąco zostały przyjęte taneczne popisy dzieci ze Studium Choreograficznego w Łucku. Obie grupy od lat prowadzone są pod kierunkiem wykładowczyni choreografii na Uniwersytecie w Łucku Lesię Kosakowską. W ciągu ostatnich lat oba zespoły odwiedziły wiele państw Europy: od Serbii i Czarnogóry po kraje Śródziemnomorskie, wszędzie wzbudzając aplauz publiczności. 15 listopada umiejętności taneczne Ukrainek mogła podziwiać publiczność w Dobrzeniu Wielkim. Należy mieć nadzieję, że w kolejnych latach „Jesień z Folklorem” stawać się będzie międzynarodowym przeglądem twórczości ludowej, aby w ten sposób zespoły w naszym regionie mogły pełniej uczestniczyć w europejskim dorobku kulturalnym.

XIII Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej „Jesień z Folklorem” zgromadził kilkanaście zespołów folklorystycznych, w tym po raz pierwszy występujące w Dobrzeniu Wielkim grupy z Dobrodzienia, Dobieszowic i Kosorowic. Po latach na dobrzeńskiej scenie wystąpiły Siołkowiczanki oraz zespół śpiewaczy z Walc. Barwne widowisko, pełne ciepła i profesjonalizmu, zafundowały widowni grupy z Gorzowa Śląskiego i Rudnik koło Wielunia. Działające na co dzień w Gminnym Ośrodku Kultury zespoły ludowe, niesione gorącą atmosferą sobotniego popołudnia, wzniosły się na wyżyny swoich umiejętności. Dzięki temu poziom występów na tegorocznej „Jesieni z Folklorem” mógł zadowolić nawet najbardziej wybrednych odbiorców. Dodać należy, że do wysokiego poziomu dostosowały się także nasi najmłodsi wykonawcy z Przedszkola w Brzeziu. Ich występ, przygotowany przez panie: Kornelię Macioszek i Beatę Zamelek, wywołał prawdziwą lawinę braw, dodać należy – w pełni zasłużonych! Każda z występujących grup została nagrodzona pamiątkową statuetką. Tegoroczny Festiwal okraszony został wystawą rzeźby ludowej autorstwa Norberta Klemana. Ten wieloletni instruktor dobrzeńskich zespołów ludowych, a jednocześnie pomysłodawca Festiwalu „Jesień z Folklorem”, w tym roku wystąpił w podwójnej roli: zarówno plastyka, jak i muzyka. To jego solowy występ zakończył sobotnie spotkanie z ludowością w dobrzeńskim GOK.  

Koncert folklorystyczny trwał nieprzerwanie ponad trzy i pół godziny. Każdy, kto przyszedł na to wyjątkowe spotkanie z amatorską twórczością ludową, na pewno się nie nudził. Wyrażane na bieżąco opinie o tegorocznej imprezie, potwierdzają, że zarówno dobór wykonawców, jak też poziom przez nich zaprezentowany, był strzałem w „10”. Wszyscy jednocześnie dodawali, że występ obu zespołów z Ukrainy, był tak naładowany energią, że w każdym z nich coś z tych emocji zostanie na długo. Jako organizatorzy i gospodarze XIII „Jesieni z Folklorem”, wierzymy, że tak będzie w istocie, a twórcy ludowi z naszego regionu zostali zainspirowani pomysłami na kolejne lata działalności. Efekty tej konfrontacji będziemy podziwiać na kolejnych Festiwalach Folkloru i Sztuki Ludowej w Dobrzeniu Wielkim.

W imieniu organizatorów Festiwalu dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do prawdziwie rodzinnego przyjęcia ukraińskich gości, jak też tych, którzy nas wsparli w organizacji imprezy, aby jej przebieg był sprawny i w pełni profesjonalny.

Zapraszamy do Galerii

Zbigniew Janowski