Rekreacja w naszej gminie

Współczesne społeczeństwa coraz większą uwagę przykładają do organizacji wolnego czasu. Jeszcze nie tak dawno wolną chwilę wykorzystywaliśmy na relaks przed telewizorem, ewentualnie w przydomowym ogródku. Dzisiaj coraz częściej stajemy się bardziej otwarci na wspólne spędzanie wolnych chwil bądź to z rodziną, grupą rówieśniczą lub znajomymi. Nierzadko są to różnego rodzaju zajęcia rekreacyjne czyli wypoczynek czynny, rozrywka i rozwijanie własnych zainteresowań. Zaczynamy doceniać walory turystyczne otaczającego nas krajobrazu, poszukując coraz to ciekawszych form zagospodarowania wolnego czasu.

Gmina Dobrzeń Wielki stara się zapewniać swoim mieszkańcom, a także turystom odwiedzającym nasze tereny, dobre warunki do wypoczynku. Wspiera inicjatywy sprzyjające rozwojowi turystyki w gminie oraz wpływające na poprawę warunków życia jej mieszkańców. Bogactwem okolic Dobrzenia są bardzo atrakcyjne tereny, zabytki i tereny inwestycyjne. Na terenie gminy znajduje się fragment obszaru chronionego krajobrazu czyli Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Lasy obfitują w grzyby, jagody, zwierzynę leśną, a nadodrzańskie tereny będące ostoją ptactwa i roślin stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku.

Okolice Dobrzenia Wielkiego są doskonałą bazą dla grzybiarzy, wędkarzy, amatorów turystyki pieszej i rowerowej. Malownicze tereny leśne, jeziora, stawy, tereny zielone - to magnes przyciągający turystów do gminy Dobrzeń Wielki. Wypoczynkowi na świeżym powietrzu sprzyja łagodny klimat i ciekawe położenie geograficzne.

W myśl przysłowia” cudze chwalicie, swego nie znacie” , zaczynamy doceniać urokliwe miejsca znajdujące się wokół naszych domostw. Coraz częściej doceniamy piękno budowli, które codziennie mijamy w drodze do pracy i szkoły. Szczególną atrakcją gminy są: drewniany kościół św. Rocha z XVII wieku w Dobrzeniu, kościół św. Anny i klasztor w Czarnowąsach, a także rozsiane po całej gminie wiekowe kapliczki. Wędrówki ich śladem wraz z przyjaciółmi i rodziną, sprzyja promowaniu walorów turystycznych naszych miejscowości. Na piękno tras wycieczkowych wpływają nie tylko zadbane, ukryte przed okiem ciekawskich zabytki. Malowniczo położone budowle, sprzyjające kontaktom z naturą, jak choćby „Chróścicki Młynek” czy „Raj” w Dobrzeniu Małym, to idealne miejsca dla szukających ciszy i spokoju. Trasy rowerowe wytyczono zarówno drogami polnymi, jak i leśnymi, które obok walorów estetycznych i zdrowotnych dostarczają wiedzy historycznej, ekologicznej i leśnej. W Nadleśnictwie Kup w „Izbie Leśnej” zgromadzono okazy fauny i flory, które na trasie eskapad rodzinnych spotkać można. Po takiej lekcji, łatwiej czytać tę Wielką Księgę Przyrody. Ten swoisty powrót do natury, to obecnie ogólnoświatowy trend w turystyce.   

Dobrzeń jest dogodnym punktem wypadowym do rowerowych wypraw ścieżkami rowerowymi, którymi można zwiedzić okolice gminy Dobrzeń. Na wytyczonych  szlakach rowerowych nawet najbardziej kapryśny turysta znajdzie coś dla siebie. Malownicza dolina Małej Panwi i Odry, otoczone lasami akweny  „Okoniówka” i „ Śródlesie II” zachęcają do wędkowania i odpoczynku. W każdym z sołectw znajdują się boiska i tereny do sportu i rekreacji.

Kąpielom wodnym sprzyjają zbiorniki z czysta wodą: „Śródlesie I” (zwane „Falklandami”) oraz „Balaton”. Podkreślić należy, że nad „Balatonem” w sezonie letnim pełniona jest całodobowa ochrona ratowników wodnych. Spragnieni dobrej kuchni, w naszej gminie również znajdą coś dla siebie. Na trasie eskapad znajduje się bowiem sieć placówek gastronomicznych, o wysokim standardzie usług i bazy noclegowej.

Rekreacja na terenie gminy rozwija się nie tylko w okresie między marcem a październikiem. Nawet w chłodniejsze dni znaleźć można coś dla siebie. Dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa, w tym hala widowiskowo-sportowa przy Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim, służy zarówno uczniom, grupom sportowym, klubom i osobom indywidualnym do realizacji swoich programów sportowych. Przez cały rok w każdej z przyszkolnych hal gimnastycznych odbywają się zajęcia sportowe i rekreacyjne (siatkówka, piłka nożna, karate, judo, aerobik, ćwiczenia rehabilitacyjne, tenis stołowy itd.)

Bogatą ofertę o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym zapewnia mieszkańcom Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. W kilkudziesięciu zespołach i kołach zainteresowań można realizować swoje pasje i uzdolnienia. Tak szeroki wachlarz prowadzonych zajęć, sprzyja harmonijnemu rozwojowi kultury w gminie.  Grupy taneczne, cyrkowe, wokalne i instrumentalne promują jednocześnie naszą gminę na arenie krajowej i zagranicznej. Podkreślić należy, że nie do przecenienia jest szeroka działalność rekreacyjna budowana w dobrzeńskim GOK. Młodzież skupiona w klubie „Nauka i wypoczynek” czas wolny poświęca sportowym zmaganiom. Nie ogranicza się jedynie do korzystania z przygotowanych przez instruktorów form zajęć rekreacyjnych. Coraz częściej bierze odpowiedzialność za organizację wyjazdów krajoznawczych, gminnych imprez, nierzadko starając się pozyskać granty, uczestnicząc w wielu  z konkursach.

Sekcja rekreacyjna działająca pod nazwą „Zdrowa Rodzina”, prowadzi ćwiczenia w hali i na wolnym powietrzu pod okiem fizjoterapeuty. W okresie zimowym wyjeżdża na pływalnię. Inna zorganizowana grupa wędruje, z instruktorem leśnymi dróżkami przy użyciu kijków. Na ścieżkach turystycznych wokół Dobrzenia coraz częściej można spotkać osoby w każdym wieku, uprawiające tzw. nordic walking. Zaadaptowana ze Skandynawii forma wypoczynku sprzyja rozwojowi fizycznemu i utrzymywaniu dobrej kondycji ćwiczących.

Ścieżki rowerowe służą nie tylko codziennemu przemieszczaniu się po zakupy i do pracy. Od lat rekreacyjną jazdę na dwóch kółkach promuje Sekcja Turystyki Rowerowej. Dla osób zrzeszonych w tym klubie jazda na rowerze stała się nie tylko pasją, ale wręcz sposobem na życie.

W Dobrzeniu Wielkim nie zapomniano o osobach starszych. W Gminnym Ośrodku Kultury mają możliwość spotkania się w Klubie Seniora i skorzystania z propozycji poznania ciekawych ludzi. Na spotkaniach dzielą się swoją wiedzą i uzdolnieniami a także korzystają z wyjazdów krajoznawczych i kulturalnych (teatr, filharmonia, operetka).

Imponująca ilość imprez przygotowanych  przez GOK, których jest około  120 rocznie powinno zadowolić gusta najbardziej wybrednych. Najważniejsze jednak są akceptacja, motywacja i chęci mieszkańców naszej gminy do czerpania z szerokich możliwości zbudowanych do rozwijania kultury, wypoczynku i rekreacji.