Sukcesy GOK w Dobrzeniu Wielkim

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu  Wielkim od 20 lat prowadzi aktywną działalność społeczno-kulturalną w gminie. Od początku swego istnienia jest miejscem aktywnego działania zespołów ludowych i amatorskich grup artystycznych. Obecnie społeczność gminy może korzystać z niemal 40 takich form aktywności.

Zespoły ludowe z GOK w Dobrzeniu Wielkim każdego roku uczestniczą w przeglądach i festiwalach w regionie i poza jego granicami. Niejednokrotnie były laureatami tych przeglądów.

Wykaz sukcesów zespołów GOK, wypada zacząć od najmłodszych. Dzieci i młodzież ćwicząca w Studiu Piosenki pod kierunkiem Józefa Krawczyka wyróżniano np.: w 2001 roku na III Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Nysie, wygrywała Miesięczną Edycję Giełdy Piosenek w Opolu, są zdobywcami Grand Prix IX Festiwalu Piosenki w Opolu 2001. Na Opolskim Święcie Pieśni Ludowej w Gogolinie dobrzeńskie zespoły prezentowały się wielokrotnie. „Dobrzenianki” zdobywały czołowe miejsca w tym przeglądzie w latach 1991, 1993, 1996. Na tym samym przeglądzie pierwsze miejsca zdobywał w 1993 i 1999 chór „Cantabile”. Chór Cantabile zdobył w 2002 pierwsze miejsce  na Przeglądzie Zespołów i Chórów Mniejszości Niemieckiej w Walcach. Czołowe lokaty na Przeglądzie Zespołów Mniejszości Niemieckiej w Walcach zdobywał również zespól „Cantate” (1,2,3 miejsca w latach 1997-2006).

W lipcu 2006 roku na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „Wiatraki” Zespół „Ślązak” zajął pierwsze miejsce za prezentację tańców Śląska Opolskiego. W czerwcu 2007 grupa ta została zaproszona jako jedna z trzech formacji tanecznych z Polski do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Primorsku w Bułgarii. Niemal każdy z zespołów folklorystycznych z konkursów, na których się prezentowały, przywoził nagrody.

Wspominając sukcesy dobrzeńskich zespołów należy wspomnieć o najwyższych notach, zbieranych przez tancerzy z Klubu Tańca Fokus, działającego w Gminnym Ośrodku Kultury. Obecnie tancerze z Dobrzenia Wielkiego uznawani są za jednych z najlepszych w województwie, co udowadniają licznymi sukcesami indywidualnymi na konkursach tanecznych w regionie i kraju. Z najnowszych osiągnięć dobrzeńskich tancerzy wypada wspomnieć o parze Jakub Malik-Katarzyna Tuńska, którzy zajęli 2 miejsce w stylu standard w II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego" Taneczna jesień" w Lędzinach na Śląsku we wrześniu 2007. Natomiast para Dominik Piechota - Anna Terczyńska zajęła 4 miejsce w obu stylach w II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego "O puchar wójta gminy Długołęka" Wrocław 2007. Na tegorocznych Mistrzostwach Polski w Stylach Tanecznych pary z klubu w Dobrzeniu Wielkim zakwalifikowali się do ćwierćfinałów w klasach tanecznych A i B.

Pierwsze sukcesy odnoszą także mażoretki. Mimo że jest to młoda formacja taneczna, już została zauważona na Mistrzostwach Polski Mażoretek w Ozimku. Jeszcze w 2005 roku dobrzeńskie mażoretki otrzymywały jedynie dyplomy za udział w tych mistrzostwach, a w tym roku Ania Kołodziej z utworem "Margerita" zajęła IV miejsce w Ozimku. Dziewczęta występujące w układach grupowych podczas IX Mistrzostw Polski Zespołów Mażoretkowych w Ozimku zajęły 7 miejsce.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu działa jedyny w regionie dziecięcy Zespól sztuki cyrkowej . Od chwili założenia  w 2001 dzieci prezentowały swoje umiejętności na przeglądach w Otmuchowie, Opolu i Wrocławiu. Od 2003 roku są uczestnikami Ogólnopolskich Przeglądów Dziecięcych Zespołów w Brodnicy.

Dobrzeński GOK jest miejscem aktywnej działalności nie tylko zespołów, ale również instruktorów i twórców ludowych. Przykładem może być Norbert Kleman, którego twórczość nagradzana była na „Herodach” w Lewinie Brzeskim oraz na festiwalach twórczości ludowej w Kazimierzu nad Wisłą. Za swoją działalność marszałek województwa nagradzał zarówno Norberta Klemana (trzykrotnie!), jak również dyrektora GOK Gerarda Kasprzaka, dyrygenta Chóru Cantabile Huberta Prochotę oraz dyrygenta Orkiestry Dętej Mirosława Gutkę.