Kilkusetosobowa publiczność owacją na stojąco przyjęła występ dwóch orkiestr dętych na dziedzińcu brzeskiego zamku. Na wspólnym koncercie zaprezentowały się (23.09.2007) orkiestry dęte ze szwajcarskiego Wil i Dobrzenia Wielkiego.

W niemal trzygodzinnym koncercie mieszkańcy Brzegu i zaproszeni goście usłyszeć mogli w wykonaniu dobrzeńskich muzyków między innymi „Marsz Amerykański” Kurta Sorbona, „Wiązankę  Walców” Johanna Straussa czy „Bella Italia” Hansa Kolditza. Szwajcarzy odpowiedzieli natomiast aranżacjami utworów muzyki popularnej, między innymi motywami muzyki filmowej „Piraci z Karaibów” czy składanką przebojów Robbiego Williamsa. Na koniec oba zespoły wykonały wspólnie kilka standardów muzyki rozrywkowej. Orkiestry prowadzili wówczas na przemian dyrygenci: Arne Mueller ze Stadtmusik Wil i Mirosław Gutka z Orkiestry Dętej z Dobrzenia Wielkiego. Ostatni dzień lata uświetniony został mocnym akcentem na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Orkiestra Stadtmusik z Wil została założona w 1860 roku. Obecnie w jej składzie występuje 38 muzyków, a od 2007 roku gra pod dyrekcją Arne Muellera. Na co dzień współpracują z orkiestrami z Niemiec, Austrii, Francji i Włoch.

Orkiestra działająca obecnie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim została założona w lipcu 1990 roku, a już miesiąc później dała swój pierwszy koncert. Powstała jako Zespół Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Dobrzeniu Wielkim. Od tego czasu w składzie zespołu grało ponad 70 osób. Obecnie podstawowy skład liczy 21 muzyków.

W ramach współpracy z partnerskim miastem Wil w Szwajcarii, muzycy z Dobrzenia otrzymali uniformy, w których do dzisiaj występują, a rok temu szef orkiestry otrzymał trąbkę. Obecny dyrygent Mirosław Gutka prowadzi orkiestrę od 1999 roku.

Zbigniew Janowski