Primorsko 2007 - 16-30 czerwca


Dzieci i młodzież z zespołu „Ślązak” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych w Bułgarii. Przegląd został zorganizowany po raz piąty w nadmorskiej miejscowości Primorsko. Zespół „Ślązak” na przeglądzie prezentował się czterokrotnie. Każdorazowo występ dobrzeńskiej grupy przyjmowany był owacyjnie. W Festiwalu uczestniczyły zespoły z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Każdy z zespołów prezentował zarówno tańce i barwne stroje ludowe ze swoich regionów, jak również zwyczaje i tradycyjne potrawy.

Po koncertach odbywały się tak zwane narodowe wieczory integracyjne, podczas których można było skosztować przysmaków z regionalnych kuchni. Polacy byli gospodarzami takiego wieczoru 28. czerwca. Oprócz Zespołu Ślązak, Polskę reprezentowały jeszcze grupy z Katowic i Mystkowa.

Festiwal odbywał się od 16 czerwca do 30 czerwca. Nasz zespól przyjechał do Primorska 24 czerwca i uczestniczył w imprezie do zakończenia Festiwalu. Na scenie wystąpiło niemal 40 zaproszonych grup folklorystycznych. Ale bułgarski Festiwal to nie tylko występy, to także liczne imprezy towarzyszące i gorąca atmosfera nadmorskich plaż. Jedną z atrakcji były na przykład wybory miss, w których uczestniczyły dziewczęta ze wszystkich zaproszonych krajów. Za najpiękniejsze uznano tancerki z Kazachstanu i Rosji. Kontakt z kulturą ludową takich krajów jak Kazachstan, Serbia czy Turcja budził powszechne zainteresowanie. Nieczęsto zdarza się okazja do podziwiania folkloru w wykonaniu tych grup.

 Organizatorzy zadbali także o atrakcje turystyczne. Bez wątpienia taką atrakcją był rejs jachtem pełnomorskim wzdłuż bułgarskiego wybrzeża oraz zwiedzanie okolicy. Miejscowa ludność miała wielokrotnie możliwość podziwiania umiejętności taneczne młodzieży. Na koniec wszyscy zaprezentowali się na wspólnej paradzie i koncercie finałowym. A po koncercie bawiono się na dyskotece pod hasłem „Noc przyjaźni”, bo też Festiwal w Primorsku to była również możliwość zawierania licznych znajomości.

    Festiwal w Bułgarii to był główny cel wyjazdu dzieci i młodzieży z Dobrzenia Wielkiego. Równie ciekawa była sama podróż do Primorska. Trasa autokaru wiodła bowiem przez Czechy, Słowację, Węgry i Rumunię. Nocleg naszej grupy wypadł w przepięknej węgierskiej miejscowości Hajduszoboszlo. Tu tancerze ze Ślązaka mieli możliwość podziwiania licznych atrakcji turystycznych: od olbrzymiego aqua parku po zabytki w centrum miasta.  

    Każdy z uczestników V Międzynarodowego Festiwalu Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych otrzymał pamiątkowy medal i zaproszenie do udziału w imprezie w przyszłości. Miłe wspomnienia i liczne zdjęcia to pamiątki, które na długo pozostaną w pamięci młodzieży z Dobrzenia Wielkiego.